Wyższy level fotografii - jak korzystać z drona

Niezapomniane chwile i genialne ujęcia krajobrazów oferuje nam korzystanie z drona. To małe latające urządzenie pozwala na dotarcie w miejsca, do których trudno byłoby się dostać. Obsługa drona jest zasadniczo prosta, jednak jest parę kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed swoim pierwszym filmem czy sesją zdjęciową. Poniżej omawiamy istotne elementy, które mają ogromne znaczenie na efekty, jakie osiągniemy, latając dronem.

Od czego rozpocząć przygodę z fotografowaniem dronem?

W czasie robienia zdjęć z powietrza nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uchwyceniu odpowiednich kadrów pomocne mogą się okazać linie podziału (grid). Dzięki włączeniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość wyszukania punktów orientacyjnych i szybciej wykadrować zdjęcia, które Cię interesują.

Czy to prawda, że format RAW jest najlepszy do fotografii dronem?

Najlepszą opcją do robienia zdjęć jest użycie formatu RAW. Format ten gwarantuje łatwiejszą edycję. W RAW dodatkowo wydobywanie prześwietlonych bądź zacienionych detali eksperymentowanie z kolorami oraz ekspozycją jest w znacznym stopniu łatwiejsze niż w formacie JPEG.

Czas naświetlania? Jakie będzie odpowiedni w fotografii dronem?

Czas naświetlania jest następnym niezwykle istotnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia oraz sprawić, aby były wyraźniejsze to ustaw  krótki czas naświetlania. Natomiast jeżeli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmazania, użyj dłuższego czasu naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Nie zapomnij sprawdzić pogody przed fotografowaniem dronem

W czasie wykonywania zdjęć zwracaj baczną uwagę na pogodę. Zawsze staraj się sprawdzać prognozy przed planowanym lotem. Powinieneś pamiętać o tym, że pogoda potrafi być kapryśna i nawet z niewielkiej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start oraz utrzymanie się drona w powietrzu przez dłuższy czas. Dlatego warto zainstalować sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot jak również kontrolować warunki atmosferyczne.

Jak pracować ze światłem fotografując dronem?

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi bajecznego charakteru. Z tego powodu postaraj się planować latanie dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce zbliża się ku zachodowi bądź wznosi przy wschodzie.

Jakie warunki atmosferyczne utrudniają korzystanie z drona?

Wietrzne i deszczowe dni nie są sprzymierzeńcami latania dronem. Potrzeba naprawdę dużego doświadczenia, żeby w taką pogodę umiejętnie robić zdjęcia, a i tak ciężko wygrać z żywiołem.  Nie ma sensu ryzykować uszkodzeniem sprzętu. Skrajnie wysokie i niskie temperatury też nie są dobrymi okolicznościami. Powodują kłopoty z baterią. Wysokie temperatury dodatkowo prowadzą do problemów z silnikiem, co może spowodować upadek drona. Nie komplikujmy sobie życia i wybierajmy się na wędrówki z dronem, kiedy warunki atmosferyczne nie są ekstremalne.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Róża Błaszczyk

Komentarze

Angelika Rutkowska

Robienie zdjęć dronem chyba nie jest takie trudne jak się wydaję.

2022-04-22
0 0

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii