Własna sauna - co należy o niej wiedzieć?

O zaletach korzystania z sauny można mówić naprawdę wiele. W dzisiejszych czasach wielu posiadaczy domów decyduje się na własne baseny, jacuzzi i w ślad za tym może iść decyzja o posiadaniu sauny. Jeśli i Ty stoisz obecnie przed takim wyborem, koniecznie sprawdź jakie rozwiązania proponujemy oraz jaki jest koszt takiej atrakcji.

Czym dokładnie są sauny i jakie dają korzyści?

Sauny to wnętrza, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie wysokich temperatur. Działa to odprężająco oraz relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Ze względu na zbawienne działanie sauny są niezwykle popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o przeróżnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości skonstruowania sauny wskazane jest pamiętać na etapie planowania nowego domu. Da się wtedy zaplanować osobne pomieszczenie, bądź dużą łazienkę, w której zdoła się ona zmieścić.

Jakie są popularne rodzaje saun?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) — para produkowana jest w nich poprzez parowniki. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej za pomocą pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – określana także jako fińska. Wilgotność w niej oscyluje na poziomie około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są tą samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest innowacyjnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Osiągane jest to przy pomocy urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Na jaką saunę się zdecydować?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na bardzo wysokich temperaturach. Mogą one okazać się uciążliwe do zniesienia dla niektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością i z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów zdrowotnych na kłopoty skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak wskazane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się wywołane podgrzaniem skóry organizmu poprzez fale podczerwone.

Jaki jest koszt sauny?

Cena budowy sauny domowej waha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od następujących czynników:

  • jaki rodzaj sauny wybierzemy;
  • jaka będzie wielkość sauny, ilość miejsc siedzących;
  • jakie akcesoria będą znajdowały się w saunie;
  • rodzaj pieca;
  • wybór oświetlenia

Wymienione elementy to tylko wybrane wytyczne, które mają wpływ na cenę. Ostateczna kwota będzie zależała od indywidualnego projektu kabiny oraz zastosowanych technologii. W przypadku saun z piecem elektrycznym, do stałych wydatków będzie należało doliczyć także zużycie prądu.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Michalina Maciejewska

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii