Wielofunkcyjne maszyny do szycia – jakie są dostępne modele?

Aby szyć, potrzebujesz sprzętu do szycia. W sklepach mamy do wyboru różnego rodzaju maszyny, więc warto poznać je wszystkie, a potem zdecydować  się na taką, która najlepiej nam odpowiada. Nie ma takiej maszyny, która wszystko potrafi, w związku z tym może się okazać, że potrzebna będzie więcej niż jedna. Zacznij szyć oraz tworzyć, a na pewno spowoduje to uśmiech na twojej twarzy!

Stebnówka – podstawowa maszyna do szycia

Wydaje się, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona wyłącznie jeden ścieg, prosty. Niewielką ilość funkcji wynagradza jednak niezawodność, moc oraz bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór lub innych grubych, twardych materiałów. Bardzo dobrze sprawdza się do szycia torebek oraz plecaków; taki typ maszyny można znaleźć u szewca bądź kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

Obecnie jest to najpopularniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka rodzajów ściegów. W zależności od modelu taka maszyna może być mechaniczna albo elektroniczna – komputerowa, gdzie wybór typu, długości oraz szerokości ściegu konfiguruje się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł i przycisków, ale ich zaletą jest niższa cena. Liczba programów i ściegów jest zróżnicowana w zależności od modelu, może ich być kilka, lub nawet kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających granicę materiału. Jest używana do scalania, wykańczania i obszywania tkanin oraz dzianin. Tego typu maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery bądź pięć nitek, z których każda przechodzi przez swój osobny chwytacz. To świetnie uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeśli jest ona wyposażona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, który zrównuje oraz ścina brzegi przeszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej zwany renderką

Renderka tworzy ścieg drabinkowy, który pozwala na trwałe oraz efektowne łączenie materiałów, w szczególności dzianin. Stosunkowo podobny do overlocka, umożliwia jednak przeszywanie materiału nie po brzegu, lecz po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Tego typu wykończenie ma większość występujących w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni czy brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka oraz coverlocka, prawdziwy kombajn! Świetny sprzęt dla osób, które szyją dużo oraz często, szczególnie dzianiny. Taka maszyna z reguły ma dodatkowo funkcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie pochłania dużo więcej miejsca niż overlock. Dzięki ogromnym możliwościom wyboru ściegów, wyboru rozmaitej liczby nitek oraz igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecięcych spodenek, po atrakcyjne sukienki, a nawet bluzy z kapturem o złożonej konstrukcji.

Maszyna kieszonkowa

To nowinka i gadżet, który można zabrać ze sobą w podróż służbową, na wczasy lub zastosować do drobnych napraw. Niestety, z dużym trudem udaje się zachować prostą linię ściegu, w związku z tym nie zastąpi ona normalnej maszyny w szyciu rozmaitego typu materiałów.

Hafciarka

Nie do szycia, tylko do ozdabiania materiałów – maszyna typu hafciarka pozwala na robienie specjalnych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin oraz dzianin. Na chwilę obecną dostępne są różnorodne hafciarki komputerowe, umożliwiające zrobienie nieskończenie dużej ilości wzorów z wykorzystaniem wielu kolorów nici. Efekt może być bardzo ciekawy – ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia właściciela maszyny do haftowania!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Henryka Szczepańska

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii