Weganizm – na czym polega dieta wegan?

Weganizm opiera się głównie na roślinach, w związku z czym wiele osób ma wątpliwości co do jego zdrowotności. Inni uważają, że jest to najzdrowszy możliwy sposób żywienia dla człowieka. Jak jest naprawdę? Czy należy obawiać się tej diety, czy też spróbować jej na sobie? Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Weganizm – jakie produkty kupić dla wegan? 

Weganizm, czyli dieta wegańska opiera się na całkowitym wykreśleniu mięsa z diety, jak również produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja oraz wzbudzający wątpliwości jeszcze miód. Zatem dieta wegańska opiera się w zasadzie na spożywaniu owoców i warzyw, a także produktów zbożowych oraz roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca i soja.

Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej głównym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest bezsprzeczną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy!

Jaki wpływ na organizm ma dieta wegańska?

Dieta wegańska – naturalnie prawidłowo zbilansowana, może być bardzo zdrowa i dostarczać następujące korzyści zdrowotne:

  • dużo mniejsze ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
  • niski poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • niższe ciśnienie krwi – obniżone ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • niższy wskaźnik BMI (ograniczenie otyłości),
  • obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
  • obniżone ryzyko chorób przewlekłych.

Te korzystne efekty wypływają głównie z obniżonego spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu (obecnych w mięsie oraz produktach pochodzenia zwierzęcego) w połączeniu z większym spożyciem warzyw oraz owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).

Prócz tego zauważa się większą świadomość wegan przy wybieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników bądź sztucznych aromatów. Również często sięgają po żywność ekologiczną, posiadającą certyfikat BIO. Dieta wegańska jest w dużym stopniu lżejsza i lekkostrawna, po prostu zdrowsza.

Jakie negatywne skutki może mieć weganizm?

Absolutne wykreślenie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów i wielu innych produktów, nawet miodu, wygląda nieco niepokojąco dla zdrowia i musi kojarzyć się z pewnymi deficytami. Szczególnie trudno jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo i witaminę D i B12, jaką po prostu powinno się suplementować.

Weganizm wymaga pewnej kreatywności i przytomnego myślenia o jedzeniu, jednakże na rynku jest coraz więcej artykułów wegańskich, które charakteryzują się dużą popularnością oraz pożądaniem pośród kupujących. W związku z tym wiele marketów cały czas powiększa swoją wegańską propozycję i co chwilę na półkach można wyszukać nowe produkty.

Jak zdrowo zostać weganinem? 

Nagła zmiana zawsze źle wpływa na organizm, ponieważ jest on przyzwyczajony do dotychczasowego żywienia. Najlepiej wprowadzać takie zmiany powoli, aby móc dać ciału szansę na lepszą reakcję na zmiany. Podczas całego procesu warto regularnie obserwować swój organizm, a także wykonywać wszelkie badania, aby jak najwcześniej wyłapać niedobory.

Autor:
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Kinga Dudek

Komentarze

Oktawia Adamska

Dla mnie ta dieta jest czymś nie z tej ziemi. Jak można nie jeść mięsa.

2022-04-21
0 0

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów