Przewodnik po uprawie truskawek w doniczkach

Nic tak nie przywołuje balsamicznego letniego dnia, jak donice wypełnione soczystymi, pulchnymi truskawkami, które opadają z ich krawędzi. Aby pomóc przekształcić tę wizję w rzeczywistość we własnym ogrodzie, Nicola Clements przedstawia poniżej łatwy przewodnik po uprawie truskawek w doniczkach.

Wyjątkowy owoc - truskawka


Och, angielska truskawka! Czy może być coś bardziej smacznego niż miseczka wypełniona tymi jasnymi jagodami? Polewane zimną śmietaną, zmiksowane jako koktajl lub po prosto z krzaczka poprawiają samopoczucie. Bezsprzecznie truskawki są słusznie jednym z ulubionych owoców nie tylko w Polsce. Rośliny truskawek to idealny wybór do wypełnienia doniczek i pojemników, dlatego warto zapoznać się z poniższym przewodnikiem po uprawie truskawek w doniczkach.

Jak uprawiać truskawki w doniczkach? Przedstawiamy łatwy przewodnik.


Dobra wiadomość jest taka, że uprawa truskawek w domu jest równie łatwa, jak spędzenie godziny lub dwóch na wycieczce po lokalnej uprawie truskawek, a przy tym jest o wiele bardziej satysfakcjonująca! Kolejną zaletą uprawy truskawek w doniczkach jest to, że można posadzić wiele odmian, które będą zbierane od wiosny, aż do jesieni.

Jakie odmiany truskawek można uprawiać w doniczkach?


Zwarta budowa roślin truskawek sprawia, że doskonale nadają się one do uprawy w doniczkach. Prawie wszystkie odmiany truskawek zaowocują. Niektóre odmiany dają zbiory tylko raz w roku, podczas gdy inne zapewniają ciągłość nawet przez kilka tygodni. Truskawki dobrze rosną także w wiszących koszach, jak na przykład truskawka 'Toscana', która przez całe lato produkuje obfite, spadające owoce oraz bukiet gorących różowych i żółtych kwiatów.

 

 

Jakie wybrać sadzonki truskawek, aby dały największe owoce?

'Polka' jest najbardziej lubianą odmianą ze względu na słodki, soczysty i czerwony miąższ. Jej owoce są duże o kolistym kształcie. Owocuje zazwyczaj w okresie od połowy czerwca do początku lipca. Odmiana 'Super Star' jest to bardzo pnąca się odmiana, zatem najlepiej zasadzić ją w wiszącej doniczce na balkonie lub przyczepić je do balkonu, lub konstrukcji. 'Christine" jest to odmiana truskawek, która zaowocuje najszybciej, a jej pierwszy plon jest już bardzo obfity. Jest odporna na mróz i choroby. Odmiana 'Kent' uznawana jest jako jedna z najsłodszych odmian wczesnych truskawek. Charakteryzuje się dużymi i soczystymi owocami o pięknym, czerwonym kolorze. Podobnie jak 'Christine' jest odporna na mróz i choroby.

Jakiej doniczki użyć do uprawy truskawek?


Ponieważ truskawki mają małą bryłę korzeniową, zazwyczaj można je uprawiać w średnich doniczkach o wymiarach 25 cm. Należy jednak pamiętać, że małe donice i doniczki wymagają częstszego podlewania, a truskawki nie radzą sobie dobrze w zbyt wysokich temperaturach i suchej glebie. W związku z tym najlepiej unikać porowatych materiałów, takich jak terakota. Wybierz raczej jasne pojemniki z naturalnych materiałów lub plastiku z recyklingu. Będą one odbijać promienie słoneczne i zatrzymywać więcej wilgoci. Niezależnie od tego, jaką donicę wybierzesz, upewnij się, że posiada ona otwory drenażowe, aby zapobiec zaleganiu wody. Wystarczy kilka dużych otworów drenażowych u podstawy lub po bokach.

Jak sadzić truskawki w doniczkach?


Korony truskawek z gołym korzeniem są najbardziej przystępną opcją, jeśli chodzi o uprawę truskawek. Można je sadzić pod koniec marca lub na początku kwietnia, ale jest mało prawdopodobne, że w pierwszym roku wydadzą plon. W międzyczasie, sadzonki oferują natychmiastowe ulistnienie w doniczkach i wydają owoce kilka tygodni po posadzeniu.

  • Choć truskawki to rośliny kompaktowe i łatwe w uprawie, nie lubią tłoku. Dwie do trzech roślin wystarczą na donicę o średnicy 30-35 cm.
  • Użyj mieszanki 50:50 wysokiej jakości, dobrze odsączonej mieszanki doniczkowej i gliniastego, uniwersalnego kompostu.
  • Rośliny truskawek należy umieścić w doniczkach tak, aby ich korzenie były przykryte, a ulistnione korony znajdowały się nad ziemią.
  • Podlewaj rośliny, zwłaszcza w okresie owocowania, ale upewnij się, że nie siedzą one w mokrej glebie.
  • Donice należy ustawić w pełnym słońcu (chyba że uprawia się truskawki alpejskie, które lubią cień) i starać się obracać pojemniki co kilka dni, aby zapewnić roślinom równomierny wzrost.
  • Co trzy, cztery tygodnie zasilaj młode rośliny nawozem organicznym o spowolnionym działaniu.
  • Dodaj warstwę słomy między koronami a kompostem, aby ograniczyć zachwaszczenie i utrzymać owoce w idealnej czystości. Alternatywnie można uprawiać rośliny przez małe otwory w membranie chroniącej przed chwastami.

Jak uniknąć szkodników w truskawkach?


Truskawki uprawiane w doniczkach są mniej podatne na choroby grzybowe, jednak soczyste truskawki są nadal bardzo atrakcyjne dla szkodników. Z tego powodu warto zainwestować w siatkę i klatkę. Te przedmioty są niedrogie w zakupie, a ich ochronna zbroja zapobiegnie wielu rozczarowaniom. Alternatywnie można przekształcić kilka zapasowych lasek ogrodowych w konstrukcję ochronną dla majsterkowiczów.

W jaki sposób przycinać krzaki truskawek?


Czerwcowe, kwitnące truskawki, wytworzą wiele rozłogów. Będą one z pewnością ładnie wyglądały, jednak przeciągnięte przez boki doniczek będą zabierały roślinom energię słoneczną. Aby uzyskać maksymalne plony, wystarczy uciąć wszystkie rozłogi za pomocą czystych nożyc lub usunąć je i rozmnożyć na następny sezon. Ponieważ truskawki są bylinami o stosunkowo krótkim okresie kwitnienia, trwającym około czterech lat, rozmnażanie jest dobrym sposobem na maksymalne wykorzystanie roślin. Po zakończeniu owocowania należy usunąć zewnętrzne liście i pamiętać o zachowaniu młodych, środkowych liści.

Informacje:
Ocena:
5.00/1
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

Artykuły od: Teresa Borowska

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii