Jakie nawozy ekologiczne warto wybrać?

Nawozy sztuczne zyskały wielką popularność, ponieważ dają one możliwość uzyskania pozytywnych efektów wzrostu roślin. Oprócz tego są wygodne i pozwalają oszczędzić czas. Producenci tworzą kolejne odmiany i rodzaje, aby zadowolić klientów. Z pewnością mają one swoje zalety, więc można rozważyć korzystanie z nich. Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, należałoby zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas dużo wysiłku. Czy przyniesie dodatkowo konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, albowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Jakie są najlepsze nawozy ekologiczne? 

Wyróżniamy kilka fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeśli posiadamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj wszelakie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj różnorakie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po paru tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby pomieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu i później przekopuje, by przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, z reguły stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie paru tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia i ściółkowania.

Zalety stosowania nawozów organicznych i ekologicznych 

Dzięki stosowaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w kluczowe składniki pokarmowe i wartościową próchnicę. Cenne elementy przenikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, jakie są bardziej odporne na nawet silny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, ażeby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, których nie wypatrzymy w nawozach sztucznych.

Zasady wykorzystywania ekologicznych i organicznych nawozów

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym dojrzewa i potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy przypilnować, ażeby każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, bowiem nadmiar nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, który sprawia, że roślina wykazuje wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Pamiętaj jednak, aby wystrzegać się błędów, które mogą skutkować brakiem skuteczności nawożenia. Jest to między innymi zła pora stosowania nawozu, kiedy jest już zbyt późno. Aby zrobić to przed chłodnymi dniami, najlepiej skorzystać z preparatów w lipcu, dając plonom szansę wzrostu. Istotne jest także odpowiednie rozkładanie nawozu, aby nie przygnieść rośliny, co uniemożliwiłoby jej pobieranie składników odżywczych z podłoża.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Jakub Andrzejewski

Komentarze

Ania Walczak

Ja do swoich roślin używam torfu i jest świetny, bo ma dużo rodzajów więc jest do każdego typu roślin.

2022-04-19
0 0

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii