Jak zadbać o swoje narzędzia ogrodowe?

Narzędzia ogrodowe powinny być wytworzone z wysoko jakościowych surowców, dzięki czemu będą służyć przez wiele lat. Warto pamiętać, że nawet perfekcyjny materiał może się błyskawicznie wyeksploatować. Szczególnie, gdy się nie będzie o niego dbało. Tego typu narzędzie nie będzie już w należyty sposób spełniać swojej funkcji. Stąd po wskazanym czasie używania sprzętu ogrodowego powinno się go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę trzeba mu poświęcić także po zakończonym sezonie.

W jaki sposób je potraktować, aby narzędzia ogrodowe służyły jak najdłużej?

Narzędzia ogrodowe mogą służyć nam przez kilka lat. Zakup narzędzi od producentów specjalizujących się w tej dziedzinie to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest dbanie o narzędzia w sezonie i zabezpieczanie ich na czas zimy. Wystarczy być systematycznym w swoich działaniach, a nie zajmie to sporo czasu. Po każdym trzeba użyciu oczyścić narzędzie z brudu. Nie osiądzie się on na stałe, nie będzie potrzebne czasochłonne i intensywne szorowanie. Oczyszczone narzędzia, takie jak nożyce oraz sekatory łatwiej naostrzyć i zabezpieczyć przed wilgocią. Ostrze narzędzi trzeba sprawdzać już po kilkukrotnym użyciu. Nie wolno dopuścić do używania nienaostrzonego. Ostrzymy specjalistycznym pilnikiem i na koniec sezonu oliwimy ostrza, tak aby nie dopuścić do rdzy.

Narzędzia ogrodowe z silnikiem lub elektryczne 

Narzędzia ogrodowe posiadające silnik trzeba konserwować zgodnie z instrukcją producenta. Warto pamiętać o opróżnieniu baku z paliwem, aby zabezpieczyć urządzenie przed przypadkowym uruchomieniem. Wszystkie elektryczne urządzenia muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Powinno się więc zwrócić uwagę na miejsce magazynowania. Ciemna i wilgotna piwnica stanowczo nie jest odpowiednia. Świetnie sprawdzi się za to w tym celu szopa wybudowana w ogrodzie albo garaż. Te miejsca mają lepszy przepływ powietrza.

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe zimą? 

Przy przechowywaniu narzędzi ważne jest nie tylko miejsce, ale również sposób przechowywania. Możesz je składować w dowolnym miejscu. Istotne jest tylko to, aby nie było dużej wilgoci. Najlepiej wydzielić konkretne miejsce i zbudować taki mały warsztat ogrodniczy. Umieścić narzędzia na półce lub drążku, tak aby nie dotykały podłoża i dodatkowo się nie brudziły. Gotowe zestawy możesz znaleźć w ogólnodostępnych marketach bądź zrobić je sam. Wystarczy deseczka, wkręcenie kilku wkrętów i już możesz odkładać swoje narzędzia ogrodnicze w bezpieczne miejsca. Szczególnie narzędzia takie jak nożyce, grabie czy motyki.

Informacje:
Ocena:
5.00/1
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Michalina Maciejewska

Komentarze

Angelika Rutkowska

Ten temat jest dla mnie prawie całkowicie obcy. Nie wiem jakim cudem trafiłam na ten artykuł.

2022-04-20
0 0

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii