Zastanawiasz się, jak zacząć trening siatkówki? Poznaj szczegóły!

Piłka siatkowa jest jedną z najbardziej oglądanych dyscyplin sportowych. Dostarcza świetnej rozrywki widzom, a także sporą dawkę emocji. Kochają ją ludzie z całego świata! Zawsze spełnia oczekiwania kibiców, jak i zawodników. Trening bardzo mocno wpływa na zdrowie fizyczne i rozwój organizmu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to serdecznie zapraszamy Cię do poznania faktów na temat siatkówki!

Siatkówka – opis drużynowej dyscypliny sportowej!

Siatkówka jest sportem drużynowym, który polega na przebijaniu piłki przez umieszczoną na pewnej wysokości siatkę. Rozgrywkę zaczyna się od serwisu piłki na pole drużyny przeciwnej, a następnie gracze starają się nie dopuścić do upuszczenia piłki o ziemię. Drużyna złożona jest z 5 zawodników – rozgrywającego, przyjmującego, blokującego, atakującego oraz libero. Siatkówka jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku, jednak najodpowiedniej rozpocząć swoją przygodę z nią już w czasie szkolnym.

Siatkówka i jej wpływ na zdrowie!

Piłka siatkowa jest dyscypliną sportową, która poprawia wydolność oddechową organizmu oraz koordynację ruchową. Dzięki temu wpływa bardzo mocno na cały aparat ruchowy organizmu. Trening siatkówki pozwala także na zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśni.

Systematyczne treningi umożliwiają wzmocnienie:

 • ramiona,
 • brzuch,
 • uda,
 • ręce,
 • nogi.

W jaki sposób powinieneś przygotować się do siatkówki?

Treningi piłki siatkowej można rozpocząć w każdym wieku. Młodzi ludzie, uprawiając tego rodzaju aktywność, wykształcą swoje ciało i kompleksowo rozwiną swoje umiejętności. Dzięki systematycznym oraz solidnym ćwiczeniom mogą w przyszłości grać w siatkówkę zawodowo. Aby rozegrać mecz, który jest zgodny z zasadami ogólnoświatowymi, powinno się zapoznać z techniką oraz zasadami gry. Oprócz tego należałoby przejść przez kurs teoretyczny, który w dalszym czasie będzie mógł pomóc wykonać pewne zagrywki oraz elementy taktyki.

Czynniki, które mogą przynieść większe sukcesy w tej dziedzinie sportu:

 • warunki fizyczne – wysoki wzrost,
 • koordynacja ruchowa,
 • skoczność,
 • dobra wydolność organizmu,
 • taktyczne myślenie,
 • wypracowana technika gry.

Na początku treningi siatkówki polegają na nauce poprawnego odbijania piłki palcami oraz odbijania sposobem dolnym. Gracze uczą się również odpowiedniej zagrywki, blokowania czy rozgrywki przeciwnika oraz ataku w celu zdobycia punków. W swoich przygotowaniach treningowych wskazane jest używać różnych taktyk i technik. Podczas gry powinno się korzystać z wielu ciekawych form tej dyscypliny. W siatkówkę można grać na hali, plaży bądź zewnętrznym boisku.

Co zabrać ze sobą na trening?

Aby rozegrać mecz czy odbyć trening potrzebujesz posiadać odpowiedni strój. Uchroni Cię on od urazów spowodowanych upadkiem, a także da dużą swobodę ruchów. Na taki strój składają się krótkie spodenki, bluzka z krótkim rękawkiem oraz nakolanniki i rękawki siatkarskie. Nie można również zapomnieć o bieliźnie, która powinna być z oddychającego materiału i dobrą cyrkulacją powietrza. Do tego warto zakupić torbę sportową oraz bidon!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

Artykuły od: Ewelina Kalinowska

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii