Co zabrać na spływ kajakowy i jak przygotować się do spływu?

Krótki spływ kajakowy to doskonała forma spędzenia wolnego czasu dla początkujących kajakarzy i wszystkich tych, którzy chcą wypróbować ten sport. Dłuższy spływ to z kolei niesamowita przygoda dla całej rodziny. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, musisz wcześniej zapoznać się ze wskazówkami co do wyboru miejsca oraz poznać listę niezbędnych rzeczy. Poniższy artykuł sprawdzi się w tej roli idealnie.

Jak wybrać miejsce na pierwszy spływ kajakowy?

Polska obfituje w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie potrzebują większego doświadczenia i umiejętności, ale są też odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.

Można także wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy w szczególności oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego i krótkiego na początek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, ażeby obniżyć koszty transportu kajaków.

Jakich informacji szukać na stronie firmy oferującej spływ kajakowy?

  • przede wszystkim stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – najczęściej firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co powinniśmy przygotować na wyprawę (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są również takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Co powinno znaleźć się w bagażu podręcznym podczas spływu?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny oraz istotne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Powinno się zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Zwykle podczas spływu jesteś nieprzerwanie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć w ten sposób skórę czy dostać udaru słonecznego.

Jeśli spływ kajakowy odbywa się w porze letniej i pogoda jest sprzyjająca, warto mieć pod ręką strój kąpielowy. Sporty wodne, zwłaszcza kajakarstwo, bywają dość wyczerpujące i kiedy słoneczny żar daje się we znaki, dużym ukojeniem będzie kąpiel w chłodnej wodzie. 

Dobrze, jeśli w podręcznym plecaku znajdzie się także miejsce na apteczkę pierwszej pomocy. Podczas chodzenia po kamienistych brzegach, czy gałęziach, może dojść do skaleczeń. Niezbędny będzie wtedy plaster i coś do odkażenia rany. Warto, aby w apteczce znalazł się także sprawy przeciw komarom i kleszczom, których w lesie z pewnością nie brakuje.

 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Artykuły od: Ewelina Kalinowska

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii